Почетак међународног тестирања ИЦЦС 2022 у Србији

04.04.2022. У Србији је отпочело ИЦЦС истраживање у 150 школа широм Србије, а које ће се реализовати у периоду до 13. маја 2022. године. На тестирању ће учествовати 156 одељења, односно око 3.450 ученика. Ово истраживање организује Међународна асоцијација за евалуацију образовних постигнућа – ИЕА из Холандије, а носилац овог истраживања у Републици Србији је Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања.

Међународно истраживање ИЦЦС (International Civic and Citizenship Education Study) се по први пут организује у нашем образовном систему. Тестове раде ученици узоркованих одељења осмог разреда. Истраживање се бави знањима и ставовима ученика у вези са грађанским обавезама и активним учешћем у друштву и обухвата области за које се сматра да су у савременом друштву све значајније, а то су: одрживи развој и глобално грађанско образовање, дигитално грађанско образовање (коришћење ИКТ-а за учешће у друштвеним и политичким дешавањима), миграције, ставови младих о политичким системима (поверење у институције и систем) и индивидуално осећање слободе и безбедности.