ЗВКОВ на Зимским данима просветних радника 2023 у Крагујевцу

11.01.2023. Традиционална манифестација Центра за образовање Крагујевац почела је 11. јануара 2023. године свечаним отварањем које је пратио акредитовани стручни скуп – саветовање под називом „Новине и изазови у образовању“.

Катарина Алексић, руководитељка Центра за образовну технологију ЗВКОВ-а, представила је аудиторијуму тренутни степен развоја дигиталног образовања у Републици Србији. Кроз разговор о вези између дигиталног образовања и будућег економског развоја земље, Катарина је указала на иницијативе у доуниверзитетском образовању које спроводи ЗВКОВ наглашавајући значај партиципације крагујевачких школа у оквиру међународних програма „Дигитална школа“ и „Селфи академија дигиталних школа“, који се односе на јачање дигиталне зрелости образовних установа. Осврнула се и на предстојеће међународно испитивање рачунарске и информационе писмености ICILS 2023 у коме учествује девет основних школа из Школске управе Крагујевац. У оквиру свог излагања Катарина је посебну пажњу посветила технолошким новинама из области вештачке интелигенције. Кроз примере примене апликације ChatGPT размотрила је могући утицај ове технологије на образовно искуство ученика и начине рада наставника у будућности. Излагање је завршила представљањем бројних публикација у чијем је креирању учествовао ЗВКОВ, а које представљају драгоцене ресурсе школама на путу смислене и одговорне интеграцију дигиталне технологије у процес наставе и учења.

hdr